Hızlı İletişim : 444 1 659 | Tüm psikolojik faaliyetlerin buluştuğu en üst kuruluş!
DEHB Hastalığı Tedavisinde Uyarıcıların Reçetelenmesi Üzerine Tartışmalar

makale2

Uyarıcı etkisi olan bazı ilaçların sıkça reçetelenmesi endişe yaratmakla birlikte, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukların tedavisinde yardımcı olduğu biliniyor. Bu hastalığa sahip yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde en yaygın yöntem, bu gibi uyarıcı ilaçların kullanımıdır.  İlacın etkisi, performans ve sosyal etkileşim alanlarında, hızlı fakat geçici iyileşme şeklinde gözlemlenir. DEHB hastası çoğu insan, fazladan yardıma ihtiyaç duyarlar. İlaca ek olarak, aile terapisi ve destekleyici müdahaleler etkili olacaktır.

Uyarıcılar

Hastaların %90’ında uyarıcı ilaçlar, çocukların okula yaklaşımını olumlu etkiliyor,  odaklanma ve organizasyon sorunlarını çözüyor, çocukların harekete geçmeden önce düşünmelerine, iletişimde iyileşmelerine ve daha az kural çiğnemelerine sebep oluyor.

Olumlu etkilerine rağmen; ilaçların yanlış mesaj gönderdiğini, çocukların ve ebeveynlerin problem çözme becerilerini geliştirme konusunda cesaretini kırdığını düşünenler de var.

Ayrıca tercih edilme miktarının artması reçete sayısının da artması anlamına geliyor. Yanlış konulan tanılar da diğer bir sorun.

Sonuç itibariyle; olumlu ve olumsuz yanları irdelendiğinde, DEHB hastası çocukların uyarıcıyla tedavisini destekleyenler baskın görünüyor. Zararın asgari miktarda olması ve tedavinin olumlu sonuç vermesi bunu destekliyor.

Cinsiyet Farklılıklarının DEHB Hastaları Üzerindeki Etkisi

DEHB hastası kız çocuklarında sıklıkla, hiperaktivite değil, dikkat eksikliği bozukluğu görülme riski daha fazladır. Toplum içinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, daha çok hiperaktif erkek çocuğu için kullanılmaktadır. Bu, yanlış bir bilgidir. Kız çocukları da bu hastalığa sahip olabilir hatta yetişkin olduklarında bile.

Semptomların kız çocuklarında gözden kaçıyor olması, bulguların kız çocuklarında daha farklı görülmesiyle bağlantılıdır. Genellikle hiperaktivite yerine, dikkat eksikliği bozukluğu riskinin kızlarda daha yüksek olması gibi.

Tedavi Edilmeyen Kadınlar ve Kız Çocukları

Araştırmalar, DEHB hastası kız çocuklarında öz-saygı, düşük başarı, depresyon veya anksiyete gibi problemlerin görülme riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, hamile kalma ve sigaraya başlama yaşlarının, orta öğretim ve lise yıllarına rastladığı tespit edilmiş durumda.

Problemlerin yetişkinlik dönemlerine taşınması, hatta tedavi edilmeyen kadınların DEHB hastası çocuklara sahip olmaları ihtimali vardır.  O kadar ki; çoğu hastanın tanısı ancak hastalık belirtilerini taşıyan çocuklara sahip olduklarında konulabilmektedir.

Kadınlarda DEHB hastalığının tedavisi, uyarıcı ilaç tedavisi ve DEHB tedavisinden oluşur. Kız çocukları için, uyarıcı ilaç tedavisi, aile terapisi ve diğer müdahaleler gerekebilir.

 

Editör : Bengü AYTEM

0 Likes
3475 Views

You may also like

Comments are closed.